Metaverse, sanal olarak geliştirilmiş fiziksel gerçekliğin ve fiziksel olarak kalıcı sanal alanın tüm sanal dünyalar, artırılmış gerçeklik ve İnternet'in toplamı dahil olmak üzere yakınsamasıyla yaratılan ortak bir sanal paylaşımlı alandır.

"Metaverse" kelimesi, "meta" ön eki (ötesi anlamına gelir) ve "verse" kökünden ("evren"den bir geri oluşum) oluşur; terim tipik olarak, algılanan bir sanal evrene bağlı kalıcı, paylaşılan, 3B sanal alanlardan oluşan internetin gelecekteki bir yinelemesi kavramını tanımlamak için kullanılır.

Metaverse terimi, insanların avatarlar olarak birbirleriyle ve yazılım ajanlarıyla, gerçek dünyanın metaforunu kullanan üç boyutlu bir sanal uzayda etkileşime girdiği, Neal Stephenson'ın 1992 tarihli bilim kurgu romanı Snow Crash'de ortaya çıktı. Stephenson bu terimi İnternet'in sanal gerçeklik tabanlı halefini tanımlamak için kullandı. Metaverse'e benzer kavramlar, 1981'de True Names adlı romanda siberpunk kurgu türünde çeşitli isimler altında ortaya çıktı. Stephenson, Snow Crash'in sonsözünde, romanı bitirdikten sonra Metaverse'e benzeyen erken bir MMORPG olan Habitat hakkında öğrendiğini belirtti.

Konu lie ilgili daha fazla detay için Metaverse Nedir? başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Sorularınız için İletişim formumuzu kullanabilirsiniz.
Fikirlerinizi duymaktan mutlu oluruz.

metaverse1